Панчо ВладигеровPancho Vladigerov – В ярки багри – произведения за две пиана на Панчо Владигеров в негови авторски транскрипции от 1976-77 г., изпълнени от клавирното дуо Панчо Владигеров внук и Димо Димов. CD Audio & Video.
...Нека по-добре да послушаме джема, нека все пак се опитаме да намерим някакво удоволствие в него, доколкото въобще това е възможно. И ако някой ден на пътя ни се изпречи неженен локомотив, нека бъдем много, много внимателни!
Роден в Трансилвания, в днешна Румъния, унгарският композиторБела Виктор Янош Барток отрасва в селце в днешна Украйна и после в Братислава – сега столица на Словакия. Посветен етномузиколог, той събира и изследва автентичен музикален фолклор от Източна Европа, а тази негова страст силно повлиява творчеството му. В Малка сюита авторът е подбрал и новаторски обработил мелодии от земите, в които е минало детството му.
Наречете го Малкият Прилеп, но то си има микро увертюра – Антракт (№12) към Трето действие, и кратко, но изчерпателно изложение на темите от оперетата – Мелодрама (№13). Тази сцена на махмурлук е толкова очарователна! Тя е музикално и тематично завършена и пасва прекрасно на възможностите на медните духови инструменти.
Вечерта преди Еньовден. Съседите идват да празнуват при мелницата. Мъже и жени пият и танцуват. Хубава андалуска нощ, уханна, озарена от звездите и загадъчна.Танц на съседите – красива сегидиля, открива второ действие на балета Тривърхата шапка (1919).
Scherzo. Vivace con fuoco – Poco meno vivo – Vivace come prima
Finale. Allegro giusto – Vivacissimo
Милчо Левиев (1937–2019) композира Струнния си квартет като дипломна работа по композиция. Ранната му творба, силно повлияна от стила на Паул Хиндемит, е имала само едно изпълнение през 1960-те години. През 2019 г. партитурата е преоткрита от Струнен квартет Филхармоника, които го добавят в репертоара си. Присъствайки на репетиции, Левиев прави някои поправки по партитурата.
Три пиеси за соло кларинет са композирани през 1981 г. и са посветени на големия български кларинетист Атанас Колев. Премиерата им е на фестивала Нова българска музика през 1982 г. и за тях на автора е присъдена наградата за камерна музика на Съюза на българските композитори за същата година.
Димитрина Табакова е дългогодишен концертмайстор и солист, но и доказал се педагог. Трудът ѝ е далеч отвъд сухата методика, като обобщава ценни знания и опит – собствен и онаследен от големите майстори цигулари.
Книгата е подходяща за всеки цигулар, виолист и челист – преподавател или учащ. Също и за всеки родител, чието дете започва занимания по цигулка, независимо дали целта е професионално развитие или просто възпитание на добър музикален вкус. Книгата е полезна и за този, комуто тайните на цигулковото майсторство са любопитни или професионално интересни.
ISMN 979-0-707683-08-8
На български, първо издание, 144 страници, меки корици.
Доставката следва разплащането и отнема до една или две седмици в зависимост от дестинацията.
Фактурата ще намерите приложена в пратката.
Пакетните поръчки по-долу (и на стр. 5 в печатния формуляр) са с отстъпки между 11% и 24,2%.
Каталожен номер ∴ Опис на пакетите ∴ Купи сега
Кат. №
Броя
Струват
Плащате
Пестите
EB5Брас квинтет обработки на Ивайло Христов
EF5Пет танца из Тривърхата шапка
ET8Тромбонови ансамбли обр. на Ив. Христов
ES1Българска музика за соло тромбон
EP7Панчо Владигеров – всичко за соло пиано
ED7Панчо Владигеров – всичко за две пиана
EV7Панчо Владигеров – пълен комплект
Ако все пак се нуждаете от повече ноти, но не и от комплект из горните, предлагаме отстъпка от 10% за поръчка над 12 екземпляра. В този случай разпечатайте този формуляр и ни го пратете надлежно попълнен.
Поръчките с отстъпка СЪЩО ДОСТАВЯМЕ БЕЗПЛАТНО ДОВСЯКЪДЕ.
Разпространители и търговци на едро, ползвайте, моля, този формуляр и се свържете с нас.
Професор по бас тромбон, Кралска консерватория, Хага
Пенсиониран бас тромбонист, Ротердамска филхармония
Бивш президент на Международната тромбонова асоциация, ITA
Звукозаписен артист в Нидерландия
Директорът на Издателство Елм, Ивайло Христов е съставил чудесна колекция от оригинални творби и транскрипции за медни инструменти в своя каталог. Той е подбрал и аранжирал много произведения, несъществуващи в репертоара за тези инструменти, с което е много полезен на всички брас изпълнители. Дължим на издателя специална благодарност за популяризирането на българската музика, представяйки някои много интересни нови творби. Транскрипциите на Ивайло Христов са добре подбрани и добре разработени, макар и понякога доста предизвикателни.
В продължение на половин век съвременната култура на Източна Европа бе непозната за нас, на Запад. Сред всеобщия мрак проблясваха факлите на прогресивни и бунтовни умове, но познанията ни бяха ограничени предимно до тези, чиито творби успяваха да преодолеят Желязната завеса, или до избягалите да преподават и композират на Запад творци. След 1990 година пред нас се разкри един напълно нов свят, богат на творчески идеи и прояви, разцъфтявали далеч от очите и ушите ни – всяка нация, погълната от съветския гигант, се е борила да запази собствената си културна идентичност във всички сфери на изкуството.
България е малка страна с древна и достойна култура, датираща още от времето на Александър Велики. От 1945 г. до наши дни на българската музикална сцена процъфтява отличителен стил на свирене на тромбон, развил се на основата на богати преподавателски традиции и довел до създаването на значителен брой прекрасни учебен и солистичен репертоар. Днес в България творят множество талантливи и изключително плодовити композитори, а Издателство Елм си е поставило за цел както да документира миналото, така и да окуражава съвременните автори. Всяка творба в каталога на издателството е подбрана и редактирана от професионалисти, като е представена в нотно издание от най-високо качество и яснота, и е допълнено с биографични бележки за композиторите. Тези творби представляват безценно допълнение както за личните, така и за обществените библиотеки. Без колебание ги препоръчвам на всеки изпълнител и преподавател навсякъде по света.
Адмирирам горещо появата на Издателство Елм и идеята да се публикуват произведенията на Панчо Владигеров. С това се запълва една огромна празнина в българската музикална култура и се осъществява важен принос в изграждането на националното съзнание и самочувствие.
В изданието са привлечени като редактори и тълкуватели едни от най-добрите съвременни български пианисти. Те бяха приближени на композитора и чрез личните си контакти с него имаха възможност да черпят познания и разбиране направо от извора.
Самият печат е на съвременно техническо ниво и се чете лесно.
Желая успех на издателя в неговата благородна мисия.